Naturel Zeytinyağı

Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Normal bir süreçte zeytinyağı sofralarımıza ulaşana kadar birçok kez el değiştirir: Üreticiden fabrikaya, fabrikadan toptancıya, toptancıdan perakendeciye kadar uzanan bir zincir vardır. Ürün son tüketiciye ulaşana kadar el değiştirdikçe birim maliyeti yükselmektedir. Buna karşılık fabrikaların ortalama kalite olarak baz aldığı standartlar yeterli görülmekte ve çiftçiye, bu standartlar üzerinden bir değer biçilerek ödeme yapılmaktadır. Hal bu ki her mahsul aynı kalitede değildir.

Genel olarak konuşursak, “zeytinyağı” sadece zeytin ağaçlarının meyvelerinden elde edilen yağdır. Kendi içinde bu oldukça basit ve anlaşılır geliyor.

Ancak, kullanılan zeytin çeşidine göre değil, katkı maddelerinin yanı sıra, yağın serbest oleik asit seviyesinin yanı sıra, yağın çıkarılmasında kullanılan süreç ile ayrılan farklı zeytinyağı çeşitleri de vardır.

Bu özel marka zeytinyağına ve sızma zeytinyağına yan yana bakıldığında, sızma zeytinyağının belirgin şekilde daha koyu bir renge sahip olduğunu, normal zeytinyağının daha hafif ve daha parlak bir renk tonuna sahip olduğunu görebilirsiniz.

Bununla birlikte, bu renk, markadan markaya değişir ve aldatıcıdır. İki kaliteyi ayrı bir yağda güvenle söylemek için renk kullanamazsınız. Zeytinyağları tat ve kalitede büyük ölçüde değişebilir ve renk ayırt edici değil, sadece bir faktördür.

Zeytinyağı, asitlik derecesi veya serbest oleik asit ile derecelendirilir. Zeytinyağındaki serbest oleik asit miktarı, yağın yağ asitlerine ne ölçüde parçalandığını gösterir.

Sızma zeytinyağı rafine edilmemiş bir yağdır ve satın alabileceğiniz en yüksek kalitede zeytinyağıdır. “Sızma” etiketini almak için yağın yerine getirmesi gereken çok özel standartlar var. Sızma zeytinyağının yapılma şekli nedeniyle, gerçek zeytin tadı korur ve diğer zeytinyağından daha düşük bir oleik asit seviyesine sahiptir. çeşitleri. Ayrıca zeytinlerde bulunan doğal vitamin ve minerallerin daha fazlasını içerir.

Sızma zeytinyağı rafine edilmemiş bir yağ olarak kabul edilir, çünkü kimyasallarla işlem görmez veya sıcaklıkla değiştirilmez. Bunu farklı kılan, düşük oleik asit seviyesi ve duyusal kusurların olmamasıdır. % 1'den daha fazla oleik asit içermez ve tipik olarak, farklı bir tada ve açık bir biber rengine sahip olan altın rengi yeşil bir renge sahiptir.

 

Sızma zeytinyağıyla yemek pişirebilirken, diğer birçok yağdan daha düşük bir duman noktasına sahiptir, yani daha düşük bir sıcaklıkta yanar. Ekmek daldırma, pansuman, daldırma, soğuk yemekler için pahalı kaliteli malzemeden tasarruf edin ve pişirme ve pişirme için daha ucuz olanları kullanın.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP