Soğuk Sıkım Zeytinyağı nedir?

Soğuk Sıkım Zeytinyağı terimi, zeytinyağının üretimi sırasında, zeytin hamurunun sıcaklığının en fazla 27  derece olduğu üretim prosesleri için kullanılır.

Zeytinyağının üretim süreci kalitesi üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Üretim süreci, hangi teknik kullanılırsa kullanılsın temelde 3 aşamadan oluşur: Zeytinlerin kırılması, çekirdekleri ile birlikte karıştırılarak hamur haline getirilmesi ve bu karışımdan yağın ayrıştırılması.

Bu, yağı zeytinlerden çıkarmak için ısı kullanılmadığını gösterir. Zeytinlere ısı eklenmesi, üreticilerin zeytinlerden daha fazla yağ çıkarmasını sağlar, ancak aynı zamanda iyi bir sızma zeytinyağında ödüllendirilen hassas tatları ve aromaları eşzamanlı olarak imha eder. “Soğuk sıkılmış” ın aslında “soğuk” değil, 80.6 ° F'yi geçmeyen bir sıcaklıkta anlamına geldiği unutulmamalıdır.

Etikette "presleme" tarihi veya satış tarihi (genellikle preslendikten bir yıl sonra) olan iyi bir sızma zeytinyağı şişesi, sayesinde ürünün yaşını öğrenirsiniz. Şaraptan farklı olarak, zeytinyağı yaşlandıkça güzelleşmez. Düzgün saklarsanız, ışıktan ve sıcaktan uzakta, Mutfağınızdaki zamanı boyunca iyi bir şişe zeytinyağı kokmaz. Taze zeytinyağını muhafaza etmek için bir ay içinde tüketeceğiniz kadarını satın almak iyi bir kuraldır.

Şu an ülkemizde yaygın olarak kullanılan kontüni sistem tesislerde, karıştırma sırasında zeytinin hamuruna yüksek sıcaklıkta su eklemesi yapılarak zeytinyağı verimi artırılır. Yani aynı miktarda zeytinden daha fazla yağ elde edilir. Kullanılan zeytin kaliteli olduğu ve gerekli hijyen koşulları sağlandığı sürece bu yöntemin sağlık açısından bir zararı yoktur, ancak zeytinin içindeki polifenoller 27oC’nin üzerindeki sıcaklıklarda antioksidan özelliğini yitirir ve içerdiği doğal aromalar kaybolur.

Zeytinin içerdiği antioksidanların ve doğal meyve aromalarının zeytinyağın da varlığının sürdürebilmesi için, toplandıktan sonra, en kısa sürede,mümkünse aynı gün içinde,  “soğuk sıkım” yöntemi ile sıkılması gerekir.

Bu sayede hem sağlıklı, hem de lezzetli bir zeytinyağı elde edilir. İyi bir soğuk sıkım zeytinyağını kokladığınızda, farklı meyve aromaları ile karışık nefis bir zeytin kokusu duyarsınız, tattığınızda içerdiği antioksidanlar sayesinde hoş bir yakıcılığı vardır. Soğuk sıkım zeytinyağları, özellikle soğuk kullanım için idealdir.

Soğuk Sıkma Zeytinyağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP