Zeytin Budama Teknikleri

Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Zeytin budama zeytin ağaçlarının bakımları için önemli bir husustur, düzenli aralıklarla uygulandığı takdirde, yaşamının tüm dönemlerinde verimliliği üst seviyede sürdürmektedir. Zeytin ağaçlarının en önemli bakımlarından biride budama’dır. Zeytin ağaçlarından kaliteli ve bol ürün alabilmek için her yıl zeytin budama yapılması gerekmektedir.

Zeytin ağaçlarını kesmenin amacı, ağacı daha fazlasını güneş ışığına açmaktır. Bir ağacın gölgesinde kalan kısımları meyve vermez. Güneşin merkeze girmesini sağlamak için zeytin ağaçlarını süslediğinizde meyveyi iyileştirir.

İlk veya ikinci yılında zeytin ağaçlarını kesmeye başlamayın. Zeytin ağacı en az dört yaşına gelinceye kadar ağaç dallarınıza dokunmamalısınız. Bu ilk yıllarda, yeşillik oluşumunu teşvik etmeli ve ağacı yalnız bırakmalısınız. Bir ağacın yaprakları yemeğini üretir, bu nedenle gençken çok sayıda yaprağı olması büyüme için iyi enerji sağlar.

Ağacı şekillendirme zamanı geldiğinde, birkaç tane iyi kesim yapmanın fazla sayıda küçük kesim yapmaktan daha iyi olduğunu unutmayın. Bu kesimleri yapmak için bir kepçe ve budama testeresi kullanmalısınız. Bu tür budama için, güneş ışığının ağaçlara nüfuz etmesini sağlamak için ağacın orta dallarını kaldırırsınız. Açık budama, ağacın yüzey meyve alanını da arttırır.

Merkez dalları çıkardıktan ve ağaç için sağlam bir yapı oluşturduktan sonra, sonraki tüm budamalar bakım içindir. Bu noktada, zeytin ağaçlarının kesilmesi, yalnızca ağacın ortasını doldurmaya başlayan tüm gelişmeleri ortadan kaldırmayı içerir.

Ayrıca, en yüksek dalları budayarak ağacın yüksekliğini azaltabilirsiniz. Bu genellikle zeytin ağaçlarını kaplarda budarken önemlidir. İkincisi yeni uzun büyümeyi teşvik edeceğinden, inceltme kesim kullanın. Genellikle, zeytin ağacı süslemesinde inceltme kesimleri kullanmak isteyeceksiniz.

Belirli zaman ve yaşlarda değişik amaçlarla ağacın bazı sürgün ve dallarının kesilmesidir.

Birçok amaçlı zeytin budama çeşidi vardır. Zeytin budama yapmamızın amacı; “Ağacın toprak altı ve toprak üstü organları arasında bir denge kurarak yeterli sürgün gelişmesi ile bol ve kaliteli ürün almak, ağaçlardan her yıl aynı miktarda ürünün alınmasını sağlamak, ağaçları kısa zamanda verim çağını uzatmak, ağaçların güneş ışığı ve havadan en çok yararlanacağı bir şekil oluşturmak ve odun kısmının çoğalmasını önlemektir.”

En İyi Budama Zamanı Nedir?

Zeytin ağaçlarının ne zaman budanacağını merak ediyorsanız, kış sonu ile çiçeklenme arasındadır. Ağaç çiçek tomurcuklarını açmaya başladığında zeytin ağaçlarını ilkbaharda veya yaz başlarında budayabilirsiniz. Çiçek açarken bir zeytin ağacını budamak, kesim yapmadan önce olası mahsulü değerlendirmenize olanak sağlar. Kışın yağmurları bitene kadar kesmek için daima bekleyin, çünkü budama su kaynaklı hastalıkların ağaca girmesi için giriş noktaları açar. Zeytin düğümü bölgenizde bir sorunsa bu çok önemlidir. Bir zeytin ağacı kesildikten sonra donma hasarına karşı daha savunmasızdır; bu, ilkbahara kadar beklemenin başka bir argümanıdır

Zeytin budama ağacın üstünden başlanarak yapılır, kolay geliyor diye budamaya ağacın altından başlamak yapılan hataların fark edilmesini zorlaştırır.

Temel olarak zeytin budama erken olarak ilkbaharda yapılmalıdır. Bu dönemde hasat bitmiş ancak sürgün gelişmesi henüz başlamamıştır. Kışı soğuk geçen yörelerde ise budama daha geç zamanlarda yapılmalıdır.

Ağacın yaşına ve amaçlarına göre budamalar 3’e ayrılmaktadır. Şekil, Mahsul, Gençleştirme budamasıdır. Gençleştirme budaması ağaca şekil vermeye yöneliktir. Verim döneminde yapılan budamanın amacı ise ağaçta yapraklar tarafından üretilen depo maddeleri ile kökler aracılığıyla alınan besin maddeleri arasındaki dengeyi korumaya yöneliktir. Bu dönemde yapılan budamaya “Verim budaması” Mahsul budaması denir.

Zeytin budamaya, ağacın kuzey tarafından başlamak tercih edilmelidir. Ağacın kuzeyinde çok fazla dal yoktur ve rüzgârın baskısından dolayı odun dalının da gelişmesi de fazla olmaz. Sırayla doğu, güney ve batı yönünde budama devam ettirilmelidir

Zeytin Budamada bazı önemli hususlar vardır:

  • Ara dallarla gövde arasında 45-60 derece açı olmalıdır.
  • Zayıf ağaçlar sert, kuvvetli ağaçlar hafif budanmalıdır.
  • Geniş yara açılmamalıdır.
  • Kalın dal kesiminde alttan biraz kestikten sonra, üstten kesim tamamlanmalıdır.
  • Hastalıklı, zayıf bahçeler yaz aylarında budanmalıdır.
  • Genç ağaçlarda daha çok uç atma ve eğerek bağlama yapılmalıdır.
  • Zayıf dalları kuvvetlendirmek için fazla meyveler seyreltilmelidir.
  • Zeytin budamadan sonra ağaçlara gerektiğinde gübre verilmelidir.

Zeytin budama zeytin ağaçlarının bakımları için önemli bir husustur, düzenli aralıklarla uygulandığı takdirde, yaşamının tüm dönemlerinde verimliliği üst seviyede sürdürmektedir. Zeytin ağaçlarının en önemli bakımlarından biride budama’dır. Zeytin ağaçlarından kaliteli ve bol ürün alabilmek için her yıl zeytin budama yapılması gerekmektedir.

Zeytinin ve Zeytinyağının TarihçesiRead more +01 Ekim 2018 By Emektar in Zeytin

Zeytinin Tarihçesi

Zeytin HasadıRead more +01 Ekim 2018 By Emektar in Zeytin

Zeytin Hasadı

Zeytin AğacıRead more +01 Ekim 2018 By Emektar in Zeytin

Zeytin Ağacı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP