Sızma zeytinyağının birden çok faydaları vardır. Zeytinyağı faydaları son yıllarda yapılan araştırmalar, natürel sızma zeytinyağı yalnızca lezzetli bir gıda değil, bunun yanında yüksek kaloriye sahip önemli bir besin kaynağı olduğunu da ortaya koymuştur.

Bunları saymakla bitmez ama en önemli kısımları detayları ile sizlere aktaracağız. Natürel sızma zeytinyağı faydaları;

Zeytinyağı Faydaları Nelerdir?

Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Sızma zeytinyağının birden çok faydaları vardır. Zeytinyağı faydaları son yıllarda yapılan araştırmalar, natürel sızma zeytinyağı yalnızca lezzetli bir gıda değil, bunun yanında yüksek kaloriye sahip önemli bir besin kaynağı olduğunu da ortaya koymuştur.

Bunları saymakla bitmez ama en önemli kısımları detayları ile sizlere aktaracağız. Natürel sızma zeytinyağı faydaları;

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki düzenli zeytinyağı tüketenlerde, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riski çok daha az. Çünkü zeytinyağı aterojenik etkisi nedeniyle damar sertleşmesi gelişimini engelliyor. Ayrıca zeytinyağı hipertansiyon, kötü huylu kolesterol yüksekliği ve yüksek trigiliserit riskini de azaltıyor.

Natürel sızma zeytinyağı içinde yağ asitleri vardır. Bu asitler omega-6 (linoleik asit) yağlarıdır. Bu yağlar kolesterol içermezler.

Bundan dolayı natürel zeytinyağı faydaları diğer yağların aksine kandaki kolesterol oranını yükseltmemekte, tam tersine kontrol altında tutmaktadır. Bu konuda yapılan çalışmalarda, 1 hafta boyunca her gün yaklaşık 2 yemek kaşığı natürel zeytinyağı tüketen insanların kolesterol düzeylerinde son derece olumlu sonuçlar elde edilmiştir ve natürel zeytinyağı faydaları görmüştür.

Kalp ve damar hastalıkları vakalarına rastlanan ülkelerde çoğunlukla yüksek kolesterol düzeyine sahip doymuş yağlar tüketilmektedir. Bu yanlış beslenme alışkanlığı diyeti yani natürel zeytinyağı tüketimi ile düzeltilebilmektedir. Natürel sızma zeytinyağı kandaki kolesterolü düzenlediği için kalp ve damar hastalarına ilaç olarak tavsiye edilmektedir.

Natürel sızma zeytinyağının içerdiği E, A, D ve K vitaminleri, çocukların ve yetişkinlerin kemik gelişimine oldukça yardımcı olmaktadır. Natürel zeytinyağı faydaları kalsiyum kaybını engelleyerek kemikleri güçlendirmektedir.

Natürel Zeytinyağı faydaları kemikler organizmanın mineral yapılarının deposunu oluşturur ve mineral birikimi olmadığı takdirde kemik erimesi gibi ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu bakımdan zeytinin iskelet sistemimiz üzerinde çok olumlu katkısı vardır.

Meme kanseri

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Onkoloji bilim dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Sancar Bayar, “Akdeniz ülkelerinde meme kanserinin az görülmesinin nedeni muhtemelen natürel zeytinyağı tüketimidir. Natürel zeytinyağında ki oleik asidin meme kanserine karşı koruyucu etki göstermektedir.” dedi. Natürel sızma zeytinyağının içerisinde normal hücreleri kanserli hücreye çeviren onkogen adlı yapının aktivitesini azaltıyor. Bu özelliğiyle DNA hasarını önlüyor ve tümör hücrelerinin ölümünü tetikleyerek meme kanserini önlüyor.

Naturel sızma zeytinyağının kimyasal maddeler kullanılmadan ısıtıldığında faydalı özellikleri kaybolmadan üretilmesi nedeniyle sağlıklı olmaktadır. Araştırmacılar, Naturel sızma zeytinyağının kanser karşıtı özelliklerini açıklayacak birkaç farklı biyolojik mekanizmadan bahsedilebileceğini belirtti. 2003’te başlayan araştırmada “Naturel zeytinyağı grubuna” kendileri ve aileleri için haftada 1 litre sızma zeytinyağı verildi. Diğer gruba ise 15 gram ceviz, 7,5 gram badem ve 7,4 gram fındık verildi.

2009’da zeytinyağı takviyesi yapılan grupta habis meme kanseri oranının %68 daha düşük olduğu gözlemlendi. Fıstık desteği verilen grubun ise kontrol grubundan, yani herhangi bir takviye verilmeyen gruptan farklı meme kanseri oranları göstermediği ortaya çıktı.

Natürel sızma zeytinyağının rahim kanserine önemli etkileri vardır. “Journal Cancer and Control” dergisinde yayınlanan makalede; ağırlıklı olarak Natürel sızma zeytinyağı ile beslenen kadınlarda %30 oranında rahim kanseri riskinin azaldığının görüldü belirtildi. Natürel Zeytinyağı ağırlıklı beslenen İtalya, Yunanistan ve İspanya gibi Akdeniz ülkelerindeki kadınlarda, diğer Avrupa ülkelerindeki kadınlardan daha düşük oranda rahim kanseri görülmektedir. Beslenmenin, daha düşük orandaki rahim kanserinde rol oynayıp oynamadığını öğrenmek için; Bosetti ve arkadaşları rahim kanseri 1031 kadının beslenmesi ile kanser hastalığı olmayan 2411 kadının beslenmesini karşılaştırdı. Araştırma sonucunda günlük belli bir miktar natürel sızma zeytinyağı tüketen kadınlarda rahim kanseri oranının, natürel sızma zeytinyağı tüketmeyen diğer kadınlardan daha az düşük olduğu sonucuna vardılar.

Prostat Kanseri

Yine bir zeytinyağ araştırmasına göre New York’ta Buffalo Üniversitesi yürüttüğü çalışmada, natürel sızma zeytinyağı gibi bitkisel yağlarda bulunan bir madde olan ß-sitosterol’ün, prostat kanser hücrelerinin oluşumunu engellemede yardımcı olduğunu kanıtladı. Araştırmacılar, ß-sitosterol’ün, hücrelerin bölünmemesi emrini veren hücre içi haberleşme sistemini güçlendirdiği, böylece hücre büyümesi kontrolsüz hale gelmeden kanserin engellenebileceği sonucuna varmışlardır.

Deri Kanseri

Natürel sızma zeytinyağının özellikle cilde çok büyük faydaları vardır. Cilt kanserine karşı: Skualen adlı madde, deriyi ultraviyoleye dayanıklı hale getiriyor. Japonya’nın Kanazawa Üniversitesi’nden Budiyanto ve arkadaşlarının fareler üzerinde yaptıkları bir araştırmayla ulaşılan sonuca göre; güneşlendikten sonra vücuda sürülen yüksek kaliteli natürel zeytinyağı, tümör oluşum riskini azalttığı için deri kanserine karşı koruyucu etki sağlamaya yardımcı olduğu tespit edildi. Yine keratin proteininin de, oksidasyonunu önleyerek saçların yumuşak ve parlak kalmasını, tırnakların soyulmasını ve kırılmasını engeller. Bol vitamin mineral deposu olan natürel zeytinyağı, özellikle de cildin yenilenmesi ve gençleşmesine katkıda bulunuyor. Ayrıca deri hastalıklarına birçok faydası vardır.

 • Naturel sızma zeytinyağ cilde ve saça inanılmaz güzellik katar. Kuru cildi canlandırır, kırışıklıkları azaltır. Zeytinyağı cildi yumuşatır ve esnek, pürüzsüz bir görünüm sağlamasına Naturel zeytinyağı faydaları vardır.
 • Uzun süre ayakları üzerinde kalanlar için müjde: Zeytinyağı yorgun ayakları dinlendirir ve canlandırır. Natürel Zeytinyağı faydaları mükemmel yumuşatma ve nemlendirme kapasitesi vardır. Çatlak ve kuru ayakları tedavide birebirdir.
 • Vücut masajı zeytinyağı ile yapıldığında kan dolaşımını artırır ve dokulara oksijen taşır.
 • Zeytinyağı sabunu doğal, saf bir temizleyicidir ve vücudu nemlendirir. yumuşatıcı ve rahatlatıcı etkisi sayesinde cildi ve saçları temizleyerek Naturel zeytinyağın faydaları vardır. Aynı zamanda her tür hassas cilt için bile güvenlidir.
 • Naturel sızma zeytinyağı tıraş edilecek bölgeyi yumuşatma ve rahatlatmada birebirdir.
 • Naturel zeytinyağı faydaları kurumuş ve çatlamış dudak için merhem olarak kullanılabilir.
 • Natürel zeytinyağı kurumuş saçların dayanıklılığını ve esnekliğini artırır.
 • Saçtaki kepeği ve dökülmeye Naturel zeytinyağı faydaları vardır. Saçı parlatır.
 • Tırnakları güzelleştirmesinde Naturel zeytinyağı faydaları vardır.
 • Natürel zeytinyağı banyo suyuna katıldığında canlandırır ve yumuşaklık sağlar.
 • Natürel sızma zeytinyağı ile doğum çatlakları azaltılabilir.
 • Emzirenler için en iyi göğüs ucu bakımı zeytinyağı ile yapılır.
 • Natürel sızma zeytinyağı bebeklerin poposundaki pişiğe ve başlarındaki konak problemlerine çok iyi gelir.
 • Bebeğe natürel zeytinyağı ile uygulanan masaj sağlıklı ve canlandırıcı dır.
 • Naturel zeytinyağı ellerdeki, derideki veya saçtaki boyayı çıkarmakta kullanılır.
 • Soğuktan donmaya karşı koruyucudur.
 • Kesiklerde ve su toplanmasında Naturel zeytinyağı faydalıdır. Acılı güneş yanıklarında kızarmış deri naturel zeytinyağı ile ovularak rahatlatılabilir.
 • Kuru ve çatlak ciltlere yararlıdır.
 • Kas kramplarına Natürel zeytinyağı faydaları vardır.
 • Sivrisinekler zeytinyağı sürülmüş cildi ısırmazlar.
 • Keneleri etkisiz hale getirir.

Natürel sızma zeytinyağı mide asidini azaltarak mideyi gastrit ve ülser gibi hastalıklara karşı birebirdir. Bununla beraber safra salgısının harekete geçirerek, sindirimin çok iyi hale gelmesini sağlar. Ayrıca içindeki klor sayesinde de böbreğin çalışmasına yardımcı olur ve böylece vücudun atıklardan arınmasını kolaylaştırır. Bunların yanı sıra beyin damarlarının sağlığına da olumlu etkisi vardır.

Natürel sızma zeytinyağı tüketiminde Osteoporoz ve Alzheimer hastalıklarına karşı, kalsiyumun emilini arttırması, beyin hücrelerinin zarında bulunan yağ asitlerinin yapısı oluşturulması nedeniyle olumlu etkisi kanıtlanmıştır. Natürel Sızma Zeytinyağı günde 46 gr yenildiğinde, yüksek miktarda tekli doymamış yağ asitleri içeriği nedeniyle, beyin hücre cidar zarlarının yapısal bütünlüğünü sağlamaya yardım ederek, yaşlanmayla ilgili hafıza kaybını önlemeye yardımcı olur.

Natürel Sızma Zeytinyağı unutkanlığı önler. Akdeniz ülkelerinde yaşayan ve yemeklerinde çoğunlukla zeytinyağı kullanan toplumların 65 yaş üzeri yetişkinlerinde hatırlama oranının, diğer ülke yetişkinlerine göre çok daha fazla olduğu saptanmıştır. E vitamini ve temel yağ asitlerinin, beyni, virütik ve toksik saldırılara karşı koruduğu, başka bir deyişle beyin bunamasını geciktirdiği saptanmıştır. E vitamini, hücre yenileme özelliğine sahiptir. Bir çorba kaşığı zeytinyağı, günlük alınması önerilen E vitamini miktarını içerir.

Natürel sızma zeytinyağı faydasının sebebi içerisinde “oleokantal” isimli doğal bir bileşim bulunuyor. Bu bileşim Alzheimer hastalığının sebebi olduğu düşünülen beta-amiloid birikimini azaltmaya yardımcı oluyor ve böylece hastalığa yakalanma riskini de azaltıyor. Bu riski ne kadar azalttığı ile ilgili ispatlanmış bilgi olmasa da kesinlikle denenmelidir.

Natürel zeytinyağının, yaşlılarda inmenin nedenlerinden biri olan kötü kolesterol yüksekliğini düşürerek inme oranını % 41 oranında azalttığı görülüyor.

Natürel sızma zeytinyağı, vücutta serbest radikaller olarak adlandırılan ve hücre hasarına sebep olan maddelerin oluşumunu antioksidan özelliği sayesinde engelleyerek karaciğeri hücre hasarından koruyor. Bu hastalıklardan korunmak ve zeytinyağından maksimum fayda sağlamak için ekstra sızma ve saf natürel zeytinyağlarını tüketmek gerekiyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırmada düzenli ve daha yüksek miktarlarda zeytinyağı tüketenlerde ülseratif koliti geliştirme riskinin daha az olduğu gösteriliyor. Natürel zeytinyağının içerdiği oleik asit, bu hastalıkta görülen iltihaplanmayı arttıran bazı kimyasalları bloke ediyor.

Oleik asit ve hidroksitirozolden zengin zeytinyağı, yani rafine olmayan natürel sızma zeytinyağları, bu maddelerin vücutta iltihaplanmayı önleyici etkileri sebebiyle, iltihabi bir kronik hastalık olan akut pankreatit gelişimini de engelliyor.

Bunların dışında birçok derde deva olan Natürel zeytinyağı faydaları ile ilgili bazı önerilerimiz şöyledir,

 • Natürel sızma zeytinyağı diyet programlarında mutlaka kullanılması önerilmektedir. Çünkü bağırsakları çalıştırmada etkilidir. Natürel zeytinyağı faydaları içinde bulunan oleik asit sayesinde en kolay hazmedilen yağ özelliği taşımaktadır.
 • Natürel zeytinyağı faydaları idrar yollarındaki iltihapların ve safra kesesindeki rahatsızlıkların giderilmesinde etkin olarak kullanılmaktadır.
 • Natürel sızma zeytinyağı ile gargara yapılması durumunda dişlerin beyaz kalmasında fayda sağlar.
 • Kırılgan tırnaklarınız için naturel zeytinyağı faydaları olarak önerilmektedir. Tırnakları hem güçlendirir hem de güzel görünmesine katkı sağlar.
 • Emzirme esnasında göğüs ucunda oluşan yaraların iyileşmesi için natürel sızma zeytinyağı ile bakım yapabilirsiniz. Natürel sızma Zeytinyağı faydaları vardır.
 • Natürel sızma zeytinyağı sayesinde tıraş edilecek bölgeyi yumuşatabilir ve rahatlama sağlayabilirsiniz.
 • Kurumuş ve çatlamış olan dudaklar için nemlendirici ve merhem olarak zeytinyağını tercih edebilirsiniz.
 • Natürel sızma Zeytinyağın da linoleik asit bulunmaktadır. Bu sayede anne sütünden kesilmiş olan bebeklerin beslenmesinde etkilidir. Yağsız inek sütü içine birkaç damla zeytinyağı koyarsanız doğal besin işlevi olarak görev yapar.
 • Natürel sızma zeytinyağının tansiyon düşürücü etkisi vardır. Ayrıca zeytin ağacının yaprağı ile tansiyon düşürücü ilaçlar yapılmakta ve hastalara sunulmaktadır.
 • Hücre yenilenmesinde Natürel sızma zeytinyağının faydaları vardır.
 • Safra taşı riskini azaltır.
 • Natürel sızma zeytinyağı faydaları içindeki klor sayesinde de böbreğin daha iyi çalışmasına yardımcı olmaktadır.
 • Natürel sızma zeytinyağı faydaları beyin damarlarının sağlığına da olumlu yönde etki etmektedir.
 • Romatizma tedavisinde etkilidir.
 • Kireçlenmeyi önlemede Natürel sızma zeytinyağının faydaları etkin bir rol oynar.
 • Karışık içkilerin yol açtığı sarhoşluğu kısmen de olsa azalttığı bilinir. Bu faydanın etkili olması için içmeden önce naturel zeytinyağı içilmesi gerekmektedir.
 • Romatizma ağrınız var ise natürel sızma zeytinyağı ile kuru defne yaprağını karıştırmanız ve macunlaştırdıktan sonra ağıran bölgeye bolca sürmeniz gerekmektedir. Bu sayede ağrılarınız azalacaktır.
 • Deri yırtılması ya da bir kesik söz konusu ise natürel sızma zeytinyağı ile arı balmumu, doğranmış soğan ve kuyruk yağını karıştırıp merhem haline getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP