Zeytinyağı Lezzeti

Zeytinyağı lezzeti yetiştirdiği bölge, iklimine, zeytin toplandıktan sonra sıkımına kadar bekletilmesine, zeytinin zamanında toplanıp toplanmamasına, zeytinin her yıl renk, koku açısından değişiklik göstermesi, zeytin sıkımında kullanılan yöntemler, zeytinyağı lezzetini etkileyen faktörlerdir.

Zeytinyağı Lezzeti Farklılıkları

Natürel zeytinyağı lezzeti farklı bölgelerin farklı asit oranlarındaki yağları farklı tatlara sahiptir. İyi bir Natürel Zeytinyağ zeytin meyvesinin taze tat, koku ve aromasını içermeli kusursuz olmalıdır.

Zeytin, yere düşer ve günlerce kalırsa, tane eti bozulur, ondan çıkarılacak zeytinyağının lezzeti de olumsuz yönde etkiler. Zeytinyağı lezzeti bozulmaması için sık aralıklarla toplanmalıdır. Küçük sepetlerde toplanan taneler, sonra ahşap veya plastik kasalarla taşınır. Toplanan zeytinler, fazla bekletilmemeli, 10-15 saatte işlenmelidir. Aksi halde açıkta bekletilen zeytinler fermante olur. İmkân yoksa zeytinler, serin ve havadar depolarda, altları ızgaralı, ahşaptan yapılı yüksek yerlerde 2-3 gün bekletilebilir.

Zeytin yükünün, % 5-15’i, yabancı madde ve yapraklardan oluşur. Bunlar, yeterince ayıklanmazsa, sıkılacak zeytinin,zeytinyağı asit oranını, rengini, kokusunu olumsuz yönde etkiler ve zeytinyağı lezzetini etkiler. Yapraklar ayrıldıktan sonra, suyla temizleme yapılır. Zeytin tanelerine, yaprakların karışması bir ölçüde normaldir. Taze zeytin yaprakları, çıkacak yağa hoş koku verir. Ancak, karışan yaprak oranı yüksek olursa, zeytinyağının rengi, yeşile döner, acı bir tat oluşur.Zeytinyağı lezzeti ne kadar farklılık gösterse de kişilerin damak tadına göre değişmektedir.

Hangi Zeytinyağı Tercih Edilmeli

Mutfağımızda öncelikle bulundurmamız gereken natürel sızma zeytinyağıdır. Çünkü sızma zeytinyağı tipi herkesin damak tadına uygundur. Bu tip natürel sızma zeytinyağı, zeytinin preste veya modern sistemlerde sıkılması ve çıkan yağın zeytin suyu (karasu/kızılsu) ile zeytin posasından (pirina) ayrılması ile elde edilir. Doğrudan ve başkaca hiç bir işlemden geçmeden yenebilir. Zeytinyağı çeşitlerinden Natürel sızma zeytinyağı ile normal zeytinyağlar arasındaki farkı ilk başta anlayamazsınız. Natürel sızma zeytinyağı kullandıktan sonra normal zeytinyağının tadı size çok farklı gelecektir. Bunu özellikle salatalarda deneyerek görebilirsiniz.

Zeytinyağı çeşitlerinden natürel yağlar da, rafine yağlar da doğrudan yenebilir, yemeklerde kullanılabilir. Bunlardan yapılan harmanlar da, aynı şekilde tüketilebilir. Ancak, genelde tavsiye edilen şudur: Salatalarda ve sofrada doğrudan çiğ olarak tüketirken natürel sızma zeytinyağı yemeklerde harmanları ve kızartmalarda ise rafine yağları kullanmalıdır. Bu bir tavsiyedir, aynı zamanda ekonomiktir. Bilindiği gibi zeytinyağı çeşitlerinden, naturel sızma zeytinyağı daha değerli, rafine yağlar ise daha ucuzdur. Ama ağız tadınıza uyduğu takdirde naturel yağlarla yemekler yapmanın, hatta kızartma yapmanın hiç bir sakıncası yoktur.

Bizim önerimiz her zaman natürel sızma zeytinyağı tercih edilmesi yönündedir. Zeytinyağı çeşitlerinden rafine yada riviera zeytinyağları besin değeri açısından natürel zeytinyağların çok gerisinde kalmaktadır

Zeytinyağı çeşitlerinden ülkemizde genel kanı olarak natürel sızma zeytinyağı ile kızartma yapılmayacağı yönündedir. Oysa kızartma için en ideal yağ zeytinyağıdır, çünkü zeytinyağı ısıya en dayanıklı yağlardandır. Diğer yağlara göre yüksek ısıya dayanabilir ve toksin oluşturmaz.

Özet geçersek kimi insan yoğun aromalı, yakıcı yağlar zeytinyağı çeşitini tercih ederken, kimileri ise daha hafif aromaları zeytinyağı çeşitini tercih edecektir. Lezzet göreceli bir konudur ve asla unutulmamalıdır ki en lezzetli şey size en keyif verendir.

Bizde Natürel Soğuk Sıkım Zeytinyağı ürünümüzle size keyif vermek için hizmetinizdeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP