Hobi'nin mesleğe dönüşmesi...

Turizm sektöründe yıllarca Turist Rehberliği yaptım ve bu mesleği sürdürmekteyim. 2000'li yılların başında başlayan Zeytin ağacı sevgisi ile, Bayındır/Çiftci gediği köyünde aldığım zeytinlik ve köy evi, zeytin, zeytin ağacı ve zeytinyağı konusuna bulaşmama neden oldu. yıllar içinde uzun araştımalar ve saha uygulamaları sonunda zeytin yetiştirme konusu ve elbette sonrası zeytinyağı ile sürdü.

Yıllar çinde yüzlerce zeytinyağı fabrikası gezdim ve konunun uzmanları ile tanışma ve bilgi  alma imkanım oldu. Balıkkesir Üniversite'si Edremit meslek yüksek okulu'nun düzenlediği zeytin yetiştiriciliği ve zeytinyağı teknolojileri kurslarına katılarak bu konuda bilimsel çalışmalara ulaşma şansım oldu. Hocamız  Mucahit Kıvrak, zeytin ve zeytinyağı gönüllüsü her zaman yanımda oldu, sağolsun.

Zeytin'in fabrika'ya gelinceye kadarki süreci devamlı takip ederek, üretim aşamasında bilimsel veriler ışığında üretim yapmaktayız. Taş degirmenli fabrikalarda geleneksel makinalar dışında sadece filtrasyon ( Seperator ) bulunur.

Zeytin'in işlenebilmesi için öncelikle ezilip hamur haline getirilmesi gerekir. Çeşitli zeytin kırma, ezme yöntemleri vardır, fakat en mükemmeli Taş değirmendir. Taş değirmen kırma/ezme işlemi yaparken yoğurma işlemini de aynı zamanda yapar. Uygun( 15/18 derece ) sıcaklıkta bu hamurdan zeytinyağı elde etmek mümkündür. Hamur'un işlenmesi ( sıcaklık ve süre gibi ) kriterler çok önemlidir.  Elde edilen hamur çuvallar arasına konarak preslenir , Yağ ve Karasu olarak zeytin'in posasından ayrıştırılır. Bu aşamadan sonra zeytinyağı'nı ayrıştırmak için çeşitli yöntemler vardır.

Biz kendi Taş değirmenli fabrikamızda Filtrasyon ve Dinlendirme yöntemlerini uyguluyoruz. Filtrasyon sürecinde 26 - 27 derece sıcaklığı geçmeden , dinlendirme yönteminde ise çok daha düşük ısılarda ( 16- 18 derece) zeytinyağı elde edebiliyoruz.

Yorucu,zahmetli bir üretim sonrası size ulaştırdığımız zeytinyağı'nı afiyetle yiyiniz.

TOP