Zeytinyağı ve Sağlık

Zeytinyağı ve Sağlık

Zeytinyağı içerdiği yağ asitleriyle ana sütününkine eşdeğerli olup çocuklarda kemikleri güçlendirir.
Zeytinyağı içerdiği E Vitamini, çocukların sağlıklı büyümelerini sağlar.
Zeytinyağı kandaki LDL kolesterolünü azaltırken HDL kolesterolünü artırır, kalp hastalığı riskini azaltır.
Zeytinyağı damar tıkanıklıklarını önlemede yardımcı olur.
Zeytinyağı tansiyonun kontrol altında tutulmasında önemli rol üstlenir.
Zeytin, zeytinyağı kanseri önleyici maddeler içermektedir.
Zeytin ile zeytinyağı bedenimizdeki kireçlenmeleri önler.
Zeytinyağı triğliserid metabolizmasına olan tesiriyle deri, kalın bağırsak ve meme kanseri riskini azaltır.
Zeytinyağı mide üzerine olan tesirleri sebebiyle ülser oluşma riskini azaltırken, mevcut ülserin de iyileşmesini kolaylaştırır.
Zeytinyağı sindirimi kolaylaştırır, sindirim için gerekli olan mide asitlerini azaltmaz, sindirime yardımcı olan salgıları destekler.
Zeytinyağı kabızlığı önleyerek, bağırsakların daha düzgün çalışmasını sağlar.
Zeytin ile zeytinyağı safra kesesini kolesterolden temizler. Zeytinyağı safra kesesinin düzenli boşalmasını sağlaması sebebiyle kesede taş oluşma riskini azaltır.
Zeytinyağı inflamatuar sitokinler üzerindeki düzenleyici tesiri ile romatoid artrit gibi otoimmün hastalık oluşumunu azaltır.
Zeytinyağı içerdiği çok sayıdaki antioksidan maddeyle hücrelerimizi yeniler, doku ve organlarımızın yaşlanmasını geciktirir.
Zeytinyağı güzelliğimize katkıda bulunur, cildimizi ve saçlarımızı besler, cildin canlılığını ve saçlarımızın gürleşip parlamasını sağlar.
Zeytinyağı zaten halk arasında da yıllardan beri birçok saç ve deri hastalığında kullanılmaktadır.
Zeytinyağı ve materyalinin henüz keşfedilmemiş başka özelliklerinin de olduğuna inanılmaktadır bu özellikler ortaya çıktıkça, tüketimi daha da artacak yeni ilâç, tedavi metotlarının geliştirilmesi için yol gösterici olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Sağlıklı zeytinyağı bir meyveden elde edilen tek yağdır ve hiç bir kimyasal uygulanmadan, tamamen doğal yöntemlerle elde edilir. Sağlıklı bir bünye için çok önemli olan antioksidanlar taze meyve ve sebzelerde bulunur. Zeytinyağı bir meyveden tamamen doğal yöntemlerle elde edilen tek yağ olduğu için antioksidan özelliğe sahip tek yağdır. Bu yüzden zeytinyağı tercih ederken kesinlikle saf Natürel Zeytinyağı tercih edilmelidir.

Antioksidan özelliği yüksek olan zeytinyağı boğazı yakan ve dil üzerinde buruk bir tat (hafif “acıbadem acısı” tadı) bırakan yağdır. Ayrıca aromatik kokuların olması da sağlığımız için çok değerli olan vitamin ve minerallerin yağdaki varlığının kanıtıdır.

Isı, Işık ve Oksijen zeytinyağının düşmanıdır. Natürel zeytinyağı özel kaplarda, oda sıcaklığını geçmeyen ısılarda saklanmalıdır. En uygun kaplar ışık görmeyecek ve hava almayacak şekilde olmalıdır. Hava aldığı takdir de Zeytinyağı diğer maddelerle çok çabuk etkileşime girer. Uzun süre havayla temas etmemelidir. Etraftaki kokuları hemen bünyesine alır ve oksijenle etkileşime girerek bozulur. Direk güneş ışığı almamalıdır. Mağaza halojenleri bile bir süre sonra zeytinyağının bozulmasına yol açar.

Aslında Zeytinyağının donması çok normal bir olaydır. Kaliteli yağ sıfır derecenin altında donar ancak bu, kalitesini etkilemez. Sadece katılaşır. Isınınca tekrar eski akışkan halini alır..

Zeytinyağını tüm yemeklerde kullanabilirsiniz. Genel de bizim halkımız da zeytinyağını yemektenlerden çok salatalarda kullanılsa da kişinin damak tadına göre değişmektedir. Damak tadınıza göre eğer daha fazla aromalı bir tat istiyorsanız yemeği pişirirken az zeytinyağı koyun. Kısık ateşte pişirin. Daha sonra yemeğin üzerine çiğ zeytinyağını gezdirin.

Naturel Zeytinyağı kızartmalar için kullanılabilecek en iyi yağdır. İçeriğindeki antioksidanlar ve oleik asit sayesinde zeytinyağının yanma derecesi (210°C), ideal kızartma derecesi olan 180°C’nin üzerindedir. Mısır özü yağı, tereyağı gibi bitkisel yağların yanma derecesi 180°C altındadır ve bu nedenle kızartma sırasında zehirli yan ürünlere dönüşürler.İyi zeytinyağını dört beş kez farklı kızartmalarda kullanabilirsiniz. Burada verilen değerler kaliteli saf zeytinyağı için geçerlidir. Daha düşük kaliteli zeytinyağlarının yanma derecesi daha düşüktür. Özellike Naturel Zeytinyağı ile kızatmalar da ciddi derece tat farkı vardır. Denemeyen kişiler bir an önce denemeli.

Son yapılan araştırmalar sonucunda kaliteli saf zeytinyağının radyasyon önleyici etkisi olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle NASA astronotlarına bol zeytinyağı içeren diyet programları uygulamaktadır.

Zeytinyağı ve Sağlık

Kesinlikle etkisi çoktur. Hamilelik döneminde Zeytinyağı tüketen annelerin çocuk gelişimi daha sağlıklı olduğu görülmektedir. Özellikle doğum sonrası gelişiminde (boy, kilo, davranış biçimi ve psikomotor refleksler açısından) daha iyi olduğu gözlenmiştir.Yeni doğan bebek de, oksijen atmosferine dahil olmanın sonucunda ortaya çıkan oksidatif stresle başa çıkabilmek için E vitaminine ihtiyaç duyar. Zeytinyağı bu vitamini çok yüksek miktarda içermese de, ancak oksitlenmeye karşı yeterli miktara sahip olması son derece önemlidir.

Bebekte gelişim için E vitamini çok önemlidir. Emzirme döneminde anne kanındaki E vitamini göğüslerde birikir ve emzirme ile bebeğe de aktarılmış olur. Anne ,emzirme süresince de gerekli E vitamini sağlamaya devam etmelidir ki bebeğe de aktarımı devam etsin. E vitamini, prematüre ve yeni doğan bebeklerin böbrek ve pankreas yetmezliği gibi problemleri karşısında olumlu etkilere sahiptir. Zeytinyağı, yeni doğan bebek için yeterli yağ asitlerini sağlamanın yanında; sahip olduğu linoleik asit-linolenik asit (gerekli yağ asitleri) oranı ile anne sütüne oldukça yakındır. Bunun için annelerimizi Zeytinyağından eksik bırakmayalım.

Naturel sızma zeytinyağın içerdiği E, A, D ve K vitaminleri, çocukların ve yetişkinlerin kemik gelişimine oldukça yardımcı olmaktadır. Naturel zeytinyağı faydası kalsiyum kaybını engelleyerek kemikleri güçlendirmektedir. Naturel Zeytinyağı faydası kemikler organizmanın mineral yapılarının deposunu oluşturur ve mineral birikimi olmadığı takdirde kemik erimesi gibi ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu bakımdan zeytinin iskelet sistemimiz üzerinde çok olumlu katkısı vardır.

Natürel sızma zeytinyağı mide asidini azaltarak mideyi gastrit ve ülser gibi hastalıklara karşı birebirdir. Bununla beraber safra salgısının harekete geçirerek, sindirimin çok iyi hale gelmesini sağlar. Ayrıca içindeki klor sayesinde de böbreğin çalışmasına yardımcı olur ve böylece vücudun atıklardan arınmasını kolaylaştırır. Bunların yanı sıra beyin damarlarının sağlığına da olumlu etkisi vardır.

Naturel sızma zeytinyağın özellikle cilde çok büyük faydaları vardır.Cilt kanserine karşı: Skualen adlı madde, deriyi ultraviyoleye dayanıklı hale getiriyor. Japonya’nın Kanazawa Üniversitesi’nden Budiyanto ve arkadaşlarının fareler üzerinde yaptıkları bir araştırmayla ulaşılan sonuca göre; güneşlendikten sonra vücuda sürülen yüksek kaliteli natürel zeytinyağı, tümör oluşum riskini azalttığı için deri kanserine karşı koruyucu etki sağlamaya yardımcı olduğu tespit edildi. Yine keratin proteininin de, oksidasyonunu önleyerek saçların yumuşak ve parlak kalmasını, tırnakların soyulmasını ve kırılmasını engeller. Bol vitamin mineral deposu olan naturel zeytinyağı, özellikle de cildin yenilenmesi ve gençleşmesine katkıda bulunuyor. Ayrıca deri hastalıklarına birçok faydası vardır.

Natürel sızma zeytinyağ cilde ve saça inanılmaz güzellik katar. Kuru cildi canlandırır, kırışıklıkları azaltır. Zeytinyağı cildi yumuşatır ve esnek, pürüzsüz bir görünüm sağlamasına Natürel zeytinyağı faydası vardır. Uzun süre ayakları üzerinde kalanlar için müjde: Zeytinyağı yorgun ayakları dinlendirir ve canlandırır. Natürel Zeytinyağı faydası mükemmel yumuşatma ve nemlendirme kapasitesi vardır. Çatlak ve kuru ayakları tedavide birebirdir. Vücut masajı zeytinyağı ile yapıldığında kan dolaşımını artırır ve dokulara oksijen taşır. Zeytinyağı sabunu doğal, saf bir temizleyicidir ve vücudu nemlendirir. yumuşatıcı ve rahatlatıcı etkisi sayesinde cildi ve saçları temizleyerek Natürel zeytinyağının faydası vardır. Aynı zamanda her tür hassas cilt için bile güvenlidir.

Kaliteli Sızma Zeytinyağı litre fiyatı yüksek olmasına rağmen aslında daha ekonomiktir. Çünkü yemeklerde ve kızartmalarda diğer yağlara oranla çok daha az zeytinyağı kullanırsınız. Örneğin bir kap kızartmayı normal de 200 gr yağ ile kızartırken , zeytinyağı kullanımında 50 gr yeterli olmaktadır.

TOP